روش نگهداری از فرش های ماشینی

چندسالی بود که فرش خونمون همون فرشای لاکی رنگ ۵۰۰ شانه بود که اوایل زندگی خریده بودیم. خرج و مخارج زندگی و گرونی ها اجازه نمی داد به عوض کردن فرش برسیم اما دیگه واجب شده بود که عوضشون کنیم. خلاصه پس انداز کمی که داشتم رو به همسرم دادم و برای خرید فرش به فروشگاه فرش دوستش رفتیم و قرار بود با شرایط اقساط و یه کم پیش پرداخت ازش یه نمونه از فرش های ماشینی بخریم.

فکر خرید فرش دستباف حتی به ذهنمم خطور نکرد چون هزینه خریدش با جیبمون سازگار نبود.

از بین تنوع بالای فرش های ماشینی بالاخره خریدمون رو انجام دادیم و راضی از انتخابم به خونه برگشتیم. تصمیم گرفتم داخل اینترنت یه گشتی بزنم و ببینم چه راه کارهایی برای مراقبت از فرش و افزایش طول عمرش هست.

نکات مهم برای مراقبت از فرش ماشینی

تمام مواردی که از جستجوهام در اینترنت باهاش آشنا شدم و یاد گرفتم رو برای شما هم میگم شاید به کارتون بیاد، البته که حتما به درد شما هم میخوره.

اگر روی فرش چیزی ریخت، اول اونو پاک کنین و باقیمونده اون رو به طور کامل از روی فرش جمع کنین و بعد اثرش رو با شوینده و پاک کننده تمیز کنید.
ریشه های فرش رو در دسترس و آزاد قرار ندین تا زرد و کثیف نشه و هر از گاهی اونارو با پارچه تمیز کنید.
فرش رو با شانه یا برس های مخصوص جاروبرقی، شانه کنید تا گرد و خاک از بین پرز و نخ های فرش بیرون بیاد.
فرش رو به موقع جارو بزنین. با جاروهای دستی نمیشه خاک فرش رو به خوبی از بین برد. نخ، خرده کاغذ و مقوا، گرد و خاک و … بر روی فرش به خوبی میشینه و بین پرز فرش میره. حتما هفته ای یک الی دو مرتبه فرش رو با جاروبرقی نظافت کنین.
برای هر آلودگی و لک شدن کوچکی فرش رو به قالیشویی نسپارین که به طور کامل شستشو بشه چرا که میپوسه و خیلی زود از قیافه میوفته. در مواقع ضروری برای لک های کوچک از شوینده ها و پاک کننده های خانگی مثل لاک پاک کن ، سرکه سفید ، نشاسته و … استفاده کنین.
برای همه پیش اومده که پایه مبل و میز روی فرش جا انداخته باشه. چندوقت یکبار پایه ها رو جابه جا کنین و اگر خیلی جا انداخته بود، با مسواک یا برس روی محل مورد نظر بکشین، بعد کمی آب روی اون قسمت بپاشین تا نم دار بشه و بعد دوباره با برس روی اون رو چندین بار بکشید تا خواب فرش به حالت اول برگرده.
حشرات دشمن فرش هستن!

حتما زیر فرش رو نفتالین یا حشره کش بریزین تا حشراتی مثل بید ، موریانه و … ظاهر نشه و به فرش شما آسیب نرسونه.

این موضوع رو حتما همه شما میدونین که رطوبت و همچنین نور مستقیم خورشید برای فرش خوب نیست و باعث پوسیدگی و رنگ پریدگی فرش میشه.

با مراقبت درست از فرش ، تا زمانی که از اون خسته نشده باشین و عمر واقعی داره میتونین ازش بهره ببرین.